Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı (YÖS) sıkca sorulan sorular » Təhsilə Dəstək!!! ekitab.net
Ən çox oxunan
» » Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı (YÖS) sıkca sorulan sorular

Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı (YÖS) sıkca sorulan sorular

  • 16-04-2015, 22:06
  • 623
  • 0
  • Qarışıq kitablar

 

Sıkça Sorulan Sorular

 


Soru : Batı Karadeniz Üniversiteler Birliğine (BKÜB) üye olan Üniversitelere nasıl başvurabilirim?
Cevap : Batı Karadeniz Üniversiteler Birliğinin yapmış olduğu Uluslararası Öğrenci Sınav Sonuçları ile başvuracağınız Üniversitenin belirlediği şartlara ve kontenjanlara göre başvurabilirsiniz.

Soru:YÖS (Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı) Nedir?
Cevap:Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı (YÖS), Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarında okumak isteyen yabancı uyruklu öğrencilerin girebilecekleri ve sonuçlarını bu kurumlara kabul için başvururken kullanabilecekleri bir sınavdır.

Soru:YÖS e girmek için herhangi bir yaş sınırı var mıdır?
Cevap:YÖS’e başvurmak, sınava girmek veya üniversitelere kabul için herhangi bir yaş sınırı bulunmamaktadır.

Soru:YÖS’e kaç kez girilebilir, herhangi bir sınırlama var mıdır?
Cevap:YÖS’e birden fazla kez başvuruda bulunmak ya da sınava girebilmek için herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır. Ayrıca YÖS’e birden fazla girmiş olmak adayın puanında da herhangi bir değişikliğe neden olmaz.

Soru:YÖS’e en çok hangi ülkelerden başvuru yapılır?
Cevap:Başvuran adayların ülkelere göre dağılımları her sene değişmekle beraber, Azerbaycan, İran, Türkmenistan, Yunanistan, Bulgaristan ve Almanya pasaportlu adaylar yoğunluktadır.

Soru:İkamet tezkeresi nedir?
Cevap:Vize veya vize muafiyeti sonunda Türkiye’de daha fazla kalmak isteyen yabancılara yetkili emniyet makamlarınca verilen oturma izni belgesidir.

Soru:İkamet tezkeresinin süresi ne kadardır?
Cevap:İkamet tezkereleri kalış amaçlarına uygun olarak, bir defasında en fazla 5 yıla kadar süreyle geçerli olmak üzere düzenlenmekte olup, 4 defa uzatılabilmektedir.

Soru:Türkiye’ye gelen her yabancılar ikamet tezkeresi almak zorunda mıdır?
Cevap:Türkiye’ye gelen yabancılar 180 gün içerisinde 90 güne kadar ikamet izni almadan kalabilmektedir. Ancak bu süreden daha fazla kalmak isteyen yabancıların kalış amaçlarına göre ikamet tezkeresi almaları zorunludur.

Soru:Türk vatandaşı ile evliyim, ikamet tezkeresi almak zorunda mıyım?
Cevap:Türk vatandaşı ile evli olan yabancılardan vize veya vize muafiyeti süresinden fazla kalacaklar bu amaçlarına uygun olarak ikamet tezkeresi almak durumundadır.

Soru:İkamet iznimi (tezkeremi) uzatmak için ne yapmalıyım?
Cevap:İkamet tezkeresinin süresi bitmeden veya sürenin bitim tarihinden itibaren en geç 15 gün içerisinde yetkili emniyet makamlarına müracaat etmeniz gerekmektedir. Bu süreyi geçiren yabancılara verilecek ikamet izinlerinden ihlal edilen sürenin harcı bir kat fazla ile tahsil edilir.

Soru:Pasaportumun olmadan ikamet tezkeresi alabilir miyim?
Cevap:5682 Sayılı Pasaport Kanunu ve 5683 Sayılı Yabancıların Türkiye‘de Seyahatlerine İlişkin Kanun hükümleri gereğince yabancıların ikamet tezkeresi alabilmeleri için geçerli pasaportlarını ibraz etmesi gerekmektedir.

Soru : BKÜB Uluslararası Öğrenci Sınavı ile başka Üniversitelere başvurabilir miyim?
Cevap : Evet

Soru : Vize Almak Zorunda mıyım?
Cevap : Evet. Kayıt hakkı kazandığınız üniversiteden size gönderilecek olan Kabul Mektubu (Davet Mektubu) ile bulunduğunuz ülkedeki Türk Konsolosluğuna başvurup Öğrenim Vizenizi alabilirsiniz.

Soru: Öğrenim vizesi dışında bir vize ile kayıt olabilir miyim?
Cevap: Hayır

Soru: Geçerlilik süresi dolmuş vizem ile kayıt olabilir miyim?
Cevap: Hayır

Soru : İkamet Tezkeresi (Oturma İzni) nasıl alınır?
Cevap: Üniversite kaydınızı yaptırdıktan sonra Öğrenci Belgeniz ve Öğrenim vizeniz ile Üniversitenizin bulunduğu ildeki İl Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şube Müdürlüğüne başvuracaksınız.

Soru:Yabancılara Kimlik Numarası veriliyor mu? Şayet veriliyorsa nereye başvurmam gerekir?
Cevap:Türkiye’de altı aydan fazla ikamet eden yabancı uyruklu vatandaşlara kimlik numarası verilmektedir. ( İkamet Tezkeresi alırken sizlere verilen 11 haneli YU numarasıdır.) İl Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şubesine müracaat edilmesi gerekmektedir.

 SAYTDA KİTAB VƏ MƏQALƏ YAYIMLA
 - www.ekitab.net
Mümün fayl tipləri: zip, rar, txt, doc, doc, docx, pdf, ppt, pptx, xls, xlsx
Maksimum həcm: 10240kb.
Adınız:
E-mail adresiniz:
Faylın adı:
Faylı Yüklə:
Diqqət!!! Yuxarıdakı bölmə vasitəsi ilə komputerinizdən faylı seçməyi unutmayın.
Fayl haqqında qısa məlumat:
 

QR-kod (quick response) -- müxtəlif məlumatları (adreslər, nömrələr, linklər və s.) kodlaşdıran yeni bir ştrix-koddur. Bu kod məlumatların kompakt şəkildə kodlaşdırılması üçün istifadə olunur və xüsusi scaner qurğuları vasitəsi ilə tez bir şəkildə əldə edilir. 
Müasir telefonlarda da bu kodları oxuya biləcək scaner proqramları mövcuddur və həmin proqramlarla kodu scan edib müvafiq informasiyani əldə etmək mümkündür. 
Осуждение истины
Məlumat
Hörmətli Guests, sizin qeydiyyatınız olmadığı üçün siz rəy yaza bilməzsiniz.Xahiş edirik qeydiyyatdan keçin.